משמעות המושג אי-קומרס( E-commerce) הוא מסחר אלקטרוני, ומונח זה הוא מונח שהעסיק רבים במשך השנים. אבל לפני שנתחיל, חשוב להדגיש שלא כל אתר קניות הוא אתר סחר אלקטרוני, וגם לא כל עסק אינטרנטי באמת הטמיע את כל מאפייני הסחר האלקטרוני. בפוסט זה נסתכל על ההתפתחות של חנויות האינטרנט ונתמקד ביתרונות וברלוונטיות שלהם בכל הנוגע למסחר אינטרנטי בישראל.

מסחר אלקטרוני, במילים פשוטות, מתייחס לכל מה שקשור במכירה של סחורות או שירותים דרך האינטרנט. זה תחום כלכלי בו חברות יכולות לפרסם מוצרים דרך הרשת העולמית, לקבל תשלומים, ולבצע העברות ורכישות אונליין. בתחום זה רוב הרכישות וההעברות מתרחשות דרך האינטרנט דרך מכשירים אלקטרוניים, כמו מחשבים, טלפונים חכמים וטאבלטים.

עולם המסחר האלקטרוני עוזר לעסקים להרחיב את הרשת המסחר שלהם, ומספק להם צורות הפצה אפקטיביות וזולות עבור המוצרים והשירותים אותם הם מוכרים. זוהי טכנולוגיה שוברת גבולות שמאפשרת מעגל סגור של כל פעולות המסחר – מהזמנות אונליין ועד תשלומים המתבצעים דיגיטלית.

אלו עסקים נחשבים לעסקי מסחר אלקטרוני? דרך טובה להבין אלו עסקים הם עסקי מסחר אלקטרוני ואלו שלא היא פשוט להסתכל על צורת העבודה שלהם – כמה הם משתמשים ברשת העולמית למטרת ארגון והוצאה לפועל של תהליכים עסקיים. אם המכירה, אופן משיכת לקוחות פוטנציאליים ותיעוד הפעולות מתרחשים כולם דרך האינטרנט – זה לגמרי עסק מסחר אלקטרוני.

בעולם המסחר האלקטרוני יש מספר קטגוריות לעסקים. אלו הן העיקריות:

B2C – “עסק אל צרכן” (business-to-consumer). אלו הן רשתות מכירה, אאוטלטים וחנויות אונליין. כל הפעילויות הממוקדות במכירת טובין או שירותים לצרכנים.

B2B – "עסק אל עסק" (business to business). עיסוק בארגון, עשיית עסקאות, וסחר עם חברות או ארגונים אחרים.

C2C – "צרכן אל צרכן" (consumer to consumer). מערכות שונות של מכירות ועשיית עסקאות בין צרכנים, מכירות פומביות וכו'.

B2G – "עסק אל משרדים ממשלתיים" (business to government). ספקי שירות וסחורה למשרדים ממשלתיים.

החשיבות של עולם המסחר האלקטרוני

מסחר אלקטרוני מתאפשר באמצעות מספר טכנולוגיות , כמו למשל: שיווק אינטרנטי, העברות כספים דיגיטליות, מסחר בנייד, ניהול רשת תפוצה, מערכות ליקוט מידע ועוד.

הפונקציות שנוספו באמצעות המסחר הדיגיטלי הן:

  • רישום הזמנות לפי קטלוגים ורשימות מחירים (ההזמנות נמצאות במאגר ידע אחד)
  • חיבור של שירותים אינטרנטיים לרשת הפנימית של משרדים.
  • רישום עצמי של לקוחות 
  • היכולת למכור טובין ממגוון קטגוריות דרך האינטרנט
  • עיבוד הזמנות לפי תהליך סטנדרטי (רישום, הובלה, תיעוד והנפקת מסמכים)
  • קבלת או מתן תשלומים מקוונים

עכשיו כשאתם יודעים מהו מסחר אלקטרוני, חשוב לוודא שהאחראי על השיווק אצלכם יודע מה יכול לעזור לגדילה של עסק אינטרנטי. למען האמת, זה בדיוק מה שסנד-טק מתמחה בו. אנחנו חברת המסחר והשיווק האלקטרוני המובילה בישראל, ואנחנו יודעים בדיוק מה צריך לעשות בשביל להצליח. מיצירת עיצובים מדהימים שיהפכו כל גולש ללקוח, ועד למציאת מחסנים ומתן ייעוץ משפטי, המומחיות שלנו היא מה שעושה את ההבדל.